ENNE PULMAPÄEVA

Hea ettevalmistus on kõige alus.

Pulmapäev on üks olulisemaid ja erilisemaid päevi teie elus. Seega, selle korraldamine võib teadagi kõvasti pinget pakkuda. Planeerimist on ju nii palju ning seda kõike tundub võimatu ise meeles pidada.

Sel põhjusel on siin ajajoon juhiste ja nõuannetega, et pruutpaaridele see protsess kergemaks muuta. Loodan, et on abiks tähtsa päeva planeerimisel!

Enne-pulmapäeva-Jakob-Gill-2
Enne-pulmapäeva-Jakob-Gill

KOHE PEALE KIHLUMIST VÕI 11-12 KUUD ENNE PULMAPÄEVA

Valige oma pulmapäevale kuupäev

Soovitame alustuseks valida mitu kuupäeva, et nende seast nii endale, külalistele kui ka võtmeisikutele sobivaim välja selgitada. Tasub mõelda ka sellele, milline ilm teie valitud kuupäeval olla võiks. Eesti on muidugi suur üllataja – kunagi kindel olla ei saa!

Määrake oma eelarve

Eelarve on määrav väga mitmetes olulistes aspektides – näiteks külaliste arv või pulmapaiga valimine. Esmalt tasukski välja mõelda, milline pulma lõplik eelarve olla saaks ja võiks. Siis tasub keskenduda prioriteetide välja selgitamisele – mis on teie jaoks kõige olulisem ja mis on teisejärguline? Raha tuleks selle põhjal vastavalt eraldada. Soovitame koostada üksikasjaliku arvutustabeli, et oma plaanidel ja kulutustel hästi silma peal hoida ning neid vajadusel kohandada.

Broneerige võtmeisikud oma pulmapäevaks

Väga oluline on võimalikult varakult oma pulma võtmeisikutele mõtlema hakata. Need on mõned kõige tähtsama rolliga isikud teie peol – pulmaisa, fotograaf, videograaf ja bänd, catering samuti ka kujundaja ja florist. Just nemad muudavad teie päeva meeldejäävaks ja lõbusaks ning jäädvustavad kõik kõige siiramad ja erilisemad hetked, et nendele igavesti tagasi vaadata saaksite. Ka siis, kui enda mälu juba alt vedama hakkab. Arutage nendega läbi kõik oma unistused ja visioonid, küsige palju küsimusi ja veenduge, et te üksteisest samamoodi aru saate.

Kui teil on soov oma tseremoonia- või peopaik ilma kujundaja abita dekoreerida, tuleks ka sellega juba varakult alustada. Kui teil on visioon paigas, peaksite hakkama oma võimalustega tutvuma – kust rentida just selliseid sisustuselemente nagu te soovite? Kuidas need õigeks ajaks õigesse kohta transportida? Jällegi, erinevaid aspekte on palju, kuid kui te oma sihile kindlaks jääte, on kõik saavutatav!

Üheks väga oluliseks võtmeisikuks võib olla ka teie pulmakorraldaja. Temast võib saada teie tähtsa päeva juht, kes teid kõigi otsuste tegemisel juhendab. Pulmakorraldaja vajalikkus sõltub ikkagi igast paarist individuaalselt – mõnede jaoks tagab ta olemasolu meelerahu ja kindluse. Teised tunnevad jällegi, et nad ei ole sellisest teenusest huvitatud.

Pange paika formaalsus ja üldine teema

On aeg hakata inspiratsiooni koguma – milline pulm oleks teielik? See peaks kindlasti olema teie kahe ühine otsus. Värvipaleti määramise abil on lihtsam oma pulm nõnda planeerida, et kaunistused, lilled ja ka näiteks pruutneitside ning peiupoiste riided ilusti kokku sobituksid. Taolist inspiratsiooni on Pinteresti platvormil küllaldaselt.

pinterest-n2ide-pulmaisa-jakob
Pulmaisa-Jakob-Gill-enne-pulmap2eva

Piltide allikas: Pinterest

Valige toimumiskoht

Pulmapaigast sõltub suuresti teie peo õhkkond. Kas unistate pigem merevaatega modernsest hoonest või hoopis küünipulmast? Tasub jälle oma kaaslasega koos maha istuda ja üksteise mõtteid kuulata. Toimumiskoha valimisel tasub kindlasti silmas pidada ka paiga suurust – kas see mahutaks kõik teie külalised ära? Soovitame kaaluda ja uurida kõiki oma võimalusi ning seda mitte ainult piltide põhjal – kohapeal paiga hindamine annab teile palju parema ülevaate. Lõpuks tuleks nii laulatuseks kui ka pulmapeoks valida koht, mis sobib teie külaliste arvu, stiili ja eelarvega. Ärge unustage, et vajate ka ise kohta oma pulmaöö veetmiseks!

Koostage külaliste nimekiri

Kui vaid saaks kutsuda kõiki, eks? Kahjuks see ilmselt siiski nii ei ole, mistõttu peate kutsete jagamisele piiri panema. Tõenäoline on, et peate oma külaliste listi korduvalt muutma ning kärpima, kuid ärge laske end sellest morjendada! Arutage oma kaaslasega kõik osalejate nimed läbi ning veenduge, et te mõlemad listiga rahul olete ja et te kedagi unustanud ei ole. Otsustage kindlasti ka see, kas ootate oma pulma ka lapsi või mitte.

Valige toitlustaja

Ühe suurepärase peo kriitiliseks osaks on hea toit ning teie pulmapidu pole mingi erand! Kuidas siis toita nii suurt hulka inimesi? Alustada tasuks usaldusväärse toitlustaja leidmise ja palkamisega. Ärge unustage – teie pulm peaks ka toitlustuse poolest teie nägu olema. Ärge kartke oma menüüga julgeks ja loominguliseks minna.

Pange paika algne pulmapäeva ajakava

Millal teha pildid? Millal lõigata tort lahti? Mitmed küsimused nõuavad nüüd vastust. Juba lihtsustatud kondikava võib palju selgust tuua.

Eelkutsete saatmine

Eelkutsete abil saavad külalised teie pulmakuupäeva juba varakult enda jaoks kinni panna. Nii on palju tõenäolisem, et seltskond, kes tulla ei saa, on väiksem. Kutsete osaks on tihti ka RSVP (tuletatud prantsuskeelsest fraasist Répondez s’il vous plaît, mis tähendab “Palun vastake”). Külalised saavad enda tulekust või mittetulekust kutsel antud juhiste abil teada anda – tavaliselt palutakse vastust meilile. Eriti olulised on need kutsed sel juhul, kui ootate pulma külalisi kaugemalt või plaanite ise pulma kaugemal pidada – näiteks mõnes teises riigis.

Ettepanekud pruutneitsidele ning peiupoistele

Kui soovite enda pulma pruutneitsisid ja peiupoisse, oleks just sellisel ajahetkel mõistlik neile see ettepanek teha. See võib olla verbaalne kutse, kiri või tegelikult ükskõik mis! Tihtipeale valitakse nendeks isikuteks oma õdesid ja vendi, lähedasi sõpru ja tuttavaid.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-3
Enne-pulmapaeva-pulmaisa-Jakob-Gill-4

8-10 KUUD ENNE PULMAPÄEVA

Planeerige oma pulmareisi

Kuhu te peale oma erilist päeva kahekesi reisida sooviksite? On aeg plaan paika panna ja piletid muretseda – eriti juhul, kui unistate välismaale minekust! Siinkohal tasuks üle kontrollida ka oma passide ning muude dokumentide kehtivusajad. Veel jõuaks neid uuendada!

Pulmakleidi ja -ülikonna valimine

Valik on hiiglaslik ja seetõttu ka keeruline. Erinevates lõigetest värvideni – mõtteainet jagub! Käige uudistamas ja proovimas, ka teie jaoks on see üks õige kleit või ülikond olemas! Kui teile on hoopis internetist midagi silma jäänud ja otsustate tellida, tasub sellega võimalikult vara tegeleda. Nii jääb teil aega sellega kaasnevate riskidega tegelemiseks – tagastamine ning uue tellimine, õmbleja juures käimine. NB! Unustada ei tohi ka jalanõusid.

Järgnevate kuude jooksul võiksite te mõlemad aeg-ajalt oma pulmariideid selga proovida. Kui vaja, jõuate te veel nii tegutsedes kleiti või ülikonda kohandada – nii on kindel, et pulmapäeval istuvad riided teile valatult!

Broneerige tordimeister

Et pulmapäeval ikka midagi magusat üheskoos lahti lõigata ja nautida oleks, võiks nüüd ka tordimeistriga ühendust võtta. Pidage meeles nii tordi välimust kui ka sisu! Soovitame paluda ka proovitööd, et oma otsuses kindel olla ja ebameeldivaid üllatusi vältida.

Läbirääkimised bändiga

Jõudke kokkuleppele bändi ja DJ saabumis- ning lahkumiskellaaja, mängitavate lugude ja erisoovide suhtes.

Läbirääkimised tööandjaga

Aegsasti oma puhkusesoovist teavitades võidavad kõik – nii tööandja kui ka sina ise.

Tüdrukute- ja poissmeesteõhtu korraldamine

Need pole küll teie enda korraldada, kuid sõpradele väikese abistava vihje andmine ei tee kellelegi liiga.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill
Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-2

4-6 KUUD ENNE PULMAPÄEVA

Pruutneitside ning peiupoiste riietus

Endale on teil loodetavasti kleit ja ülikond juba olemas või vähemalt tellitud – nüüd on aeg pruutneitside ja peiupoiste riided muretseda. Kui olete meie juhiseid järginud ja valisite planeerimist alustades pulmaks värvipaleti, oleks arukas seda ka siinkohal silmas pidada. Läbi tuleks mõelda ka jalanõude teema! Olge loomingulised ja arvestage otsuse langetamisel esmajoones nendega, kes antud riietust kandma hakkavad. Te ju tahate, et teie pruutneitsid ja peiupoisid end mugavalt ja enesekindlalt tunneksid! Riietus oleks vaja hankida ka lilleneiudele, kui te neid kaasata plaanite.

Mõelge välja ööbimisvõimalused oma külalistele

On ilmselt suur hulk selliseid külalisi, kes ühel või teisel põhjusel peale teie pulmapidu tagasi oma koju sõita ei eelistaks. Leides neile ööbimisvõimaluse, teete nende elu väga palju lihtsamaks, terve kogemuse mugavamaks ja meeldivamaks.

Viige korda kõik pabertöödega seonduv

Sinna alla kuuluvad teie pulmakutsed, lauaplaanid, kohakaardid, külaliste album ja muud teie erisoovid. Sooviga antud asjad professionaali poolt disainitud saada, pöörduge juba varasemalt näiteks oma pulma kujundaja poole. Nüüd oleks aeg need juba trükki saata.

Kui pulmakutsed trükist tulevad, võiks need peatselt ka külaliste poole teele panna. Kutses olevaid detaile teades saavad külalised teie peoks aegsasti valmistuda – vajadusel lastele hoidja leida, kingituse valmis panna, riietuse leida ja transpordi organiseerida.

Floristiga kohtumine

Enne floristiga kohtumist võiks teil olla mingigi arusaam sellest, milliseid lilli te oma pulma sooviksite. Visioon teie soovitud pruudikimbust ja -pärjast, rinnanõelast, varukimbust, pruutneitside kimpudest ja muudest teie erisoovidest võiks floristile aegsasti teada olla. Nii on mõlemal kindlam olla. Võiksite tellimuse sisse anda niipea, kui kindel plaan paigas on.

Viige korda perekonnaseisutoimingud

Kui te seda juba varasemalt ära ei teinud, oleks nüüd aeg broneerida pulmakuupäev perekonnaseisuametis, paaripanija  või laulataja juures. Abielu ei sõlmita varem kui ühe kuu ja hiljem kui kuue kuu möödumisel päevast, mil abiellujad on perekonnaseisuasutusele esitanud abiellumisavalduse. Seda infot arvestades tuleks oma minek ka perekonnaseisuametisse arukalt ajastada.

Langetage otsus oma pulmapäeva transpordi osas

Mõelge sellele, kuidas te ise pulma saabuda tahaksite? Variante on küllaldaselt – hobukaarik, teie enda auto või autorent, helikopter! Julgege unistada!

Mõelge siinkohal ka oma külalistele. Ehk oleks teil mõistlik ja vajalik neile buss organiseerida?

Juuksuri ja jumestaja broneerimine ja proovisoeng, -meik

Leidke juuksur ja jumestaja, kelle eelnevad tööd teile meeldivad ning broneerige aeg nende juurde. Proovisoengus ja -meigis käies väljendage oma soove selgelt ja konkreetselt. Abiks oleks kindlasti ka pildid sellest, mille sarnast tulemust te tahate. Antud teema pole kaugeltki ainult pruutidele – ka mehed võivad oma pulmaks professionaali juures soengu teha ja meeste jumestust tahta.

Tantsutundide võtmine ja harjutamine

Kui soovite oma pulmapäeval näiteks avatantsu teha, tasuks enne koos harjutada. Praegusel ajahetkel võikski mõned tantsutunnid võtta, et oma erilisel päeval hästi ette valmistunud olla.

Pulmastsenaariumi paika panemine

Koostöös oma pulmaisaga tuleks paika panna pulmastsenaarium. Millal midagi toimub ning kuidas teha kõike nii, et kõigil oleks lõbus, aga et päev võiks sujuvalt kulgeda. Pulmaisal on kindlasti oma kogemuspagasist jagada mõtteid, kuidas midagi võiks pulmapäeval teha ning ta saab aidata teile endale sobivaid mõtteid ideaalseks lihvida.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-006
Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-005

2-4 KUUD ENNE PULMAPÄEVA

Ärge unustage eelmainitud kleidi- ja ülikonnaproove!

Valida välja oma abielusõrmused

Tuleb välja selgitada oma sõrmuste suurused ja leida oma unistuste abielusõrmused! Kui soovite sõrmuse eritellimusel teha lasta, võiks sellega natuke varem tegeleda. Läbi tuleb mõelda ka teised sõrmustega kaasnevad aspektid. Kas pruut tahab hakata mõlemat, nii kihla- kui ka abielusõrmust, korraga kandma? Seda tasub meeles pidada sõrmuste valikul. Samuti võiks omavahel läbi rääkida selle kummas käes ja mis sõrmes sõrmust kandma hakatakse.

Siinkohal mõelge ka sõrmustepadjale – See on see, mille pealt te oma abielusõrmused laulatusel võtate. Sõrmustepadjal saab fotograaf teie sõrmustest ka ilusaid lähivõtteid teha, kui seda soovite! Olge loomingulised, valikuid on lõputult!

Pulmameenete tegemine

Mõelge sellele, kas tahaksite pulmapäeval oma vanematele, pruutneitsidele ja peiupoistele või üksteisele kingitusi teha. Pulmameeneid võib pakkuda ka kõikidele külalistele. Väikesed pakikesed võiksid endas hoida midagi, mis neile teie eriliselt päevast mälestuseks jääks.

Aksessuaarid pulmariietuse juurde

Alustades kõrvarõngastest ja lõpetades tiaaraga – Leidke enda pulmariietuse juurde ka aksessuaarid.

Kohtuda toitlustajaga

Aeg on oma toitlustajaga kohtuda ja proovida nende poolt pakutavaid toite. Avaldage selgelt oma arvamust ja rääkige omavahel plaanid läbi. Mida varem te oma toitlustajale lõpliku külaliste arvu öelda saate, seda parem!

Kui toiduplaan on paigas, saate te soovi puhul menüüd koostada, kujundada ning trükki saata. Need on külalistele – Et nad ikka teaksid, mida pakutakse.

Pulmapeo tegevuste valimine

Tegevused ja mängud teie pulmas on selle väga oluline ja tihti üks meeldejäävamaid osasid. Kas ja kuidas pruudi nimi ära saata, pruudikimbu viskamine ja palju muud! Siinkohal tasuks asja oma pulmaisaga arutada – tal on kindlasti palju häid ideid ja kogemusi.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-010
Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-009

1 KUU ENNE PULMAPÄEVA

RSVP’de üle vaatamine

Saage selge ülevaade sellest, kes on vastanud ja mis on nende vastused. Neile, kes vastanud pole, tuleks meeldetuletus saata.

Koostada lõplik ajakava ning saata see asjaosalistele

Lõplik ajakava võiks nüüd valmida ja asjaosalisteni jõuda. Nii saab igaüks oma tegemisi detailsemalt planeerida ja pulmapäevaks valmistuda.

Pulmavannete kirjutamine

Laulatuse lahutamatu osa – vanded! Mõelge mis on see, mida te oma partnerile tõotada tahate. Jutustage mõni teile oluline lugu minevikust, mõelge tagasi oma suhte algusaegadele ja vaadake kui kaugele te juba koos tulnud olete.

Projektide lõpetamine

Kui olete pulma jaoks mõne DIY ehk ‘tee ise’ projektiga alustanud, oleks just nüüd aeg otsad kokku tõmmata, et saaksite juba järgmistele asjadele keskenduma hakata. Mõned populaarsed DIY projektid, mida oma pulmadeks tehakse, on tihti kujunduselemendid. Nende seas näiteks fotosein ja mitmesugused sildid.

Planeerige peojärgne pulmapaiga koristus

Kui teil on palgatud abilised, kes koristusega tegelevad, siis ei ole muret. Kui olete ise dekoratsioonid ja muu üles seadnud, siis kindlasti vaadake, et teie koristamise detailidega tegelema ei peaks. Jätke need ülesanded teistele.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-008
Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-007

2 NÄDALAT ENNE PULMAPÄEVA

Edastada erisoovid fotograafile ja videograafile

Mõelge milliseid pilte ja klippe te sooviksite ning rääkige oma plaanid foto- ja videograafiga läbi. Ärge kartke suurelt unistada!

Koostada lauaplaan

Kui lõplik nimekiri külalistest on olemas, tuleb neile pulmapeol ka istekoht määrata. Laudkondade kokku panemisel mõtle sellele, et igaühel mugav ja lõbus oleks. Ka pulmapäeva asjaosalistele (pulmaisa, fotograaf, videograaf, kujundaja, florist ja bänd) võiksid istekohad olla.

Kontrollida üle kõik broneeringud ja läbirääkimised

Pulmapäev on juba väga-väga lähedal. Kontrollige üle, et kõigile oleks vajalik ja korrektne info edastatud.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-014
Enne-pulmapaeva-Ekaterina-ja-Martin

1 NÄDAL ENNE PULMAPÄEVA

Viimane kleidi- ja ülikonnaproov

Tehke proovid ‘täies varustuses’ – Koos aksessuaaridega! Ka pruutneitsid ja peiupoisid võiksid sama teha.

Pakkida asjad pulmaks ja pulmareisiks

Sealhulgas kõik vajalikud riided ja aksessuaarid, vajalikud asjad ööbimiseks ja pulmareisiks.

Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-012
Enne-pulmapäeva-pulmaisa-Jakob-Gill-011

1 PÄEV ENNE PULMAPÄEVA

Vii peopaika kõik vajalik

Veendu, et kõik oleks sujumas

Teil ega asjaosalistel ei tohiks rohkem suuri küsimusi ega probleeme olla.

Tseremooniaproov

Mängige läbi oma laulatus – millal ja mis järjekorras inimesed ruumi sisenevad ja kuhu nad seisma jäävad? Kui kiiresti kõndima peab? Küsimusi on ilmselt rohkesti – leidke neile vastused!

Puhake end välja

Kõige olulisem on, et te end hästi tunneksite ja püüaksite tähtsaks päevaks välja puhata!

JA KUI PULMAPÄEV ON KÄTTE JÕUDNUD…

Kui pulmapäev on kätte jõudnud, siis nautige seda täiel rinnal!

Palju ettevalmistusi on tehtud ning nüüd on aeg tähistada.

Sest…

“Elu parimat päeva peab nautima!”

Pulmaisa-Jakob-Gill-enne-pulmapäeva